Zakładanie strony internetowej firmy – na jakie koszty się przygotować?

Jeżeli mamy zamiar założyć własną stronę internetową, musimy zastanowić się nad związanymi z tym kosztami. Nie są one bowiem jednorazowe i trzeba przygotować się na stałe opłaty związane z jej utrzymywaniem. Poniżej pokażemy elementy funkcjonowania strony, które wiążą się ze stałymi opłatami.

Podstawą funkcjonowania strony internetowej jest serwer. Mamy do wyboru trzy najpopularniejsze opcje – najdroższy i najbardziej wydajny serwer dedykowany, najtańszy i najmniej wydajny serwer współdzielony i wreszcie doskonały kompromis między tymi dwoma opcjami, jakim jest serwer VPS. Ceny hostingów wahają się od kilku do kilku tysięcy złotych. Najtańsze oferty nie zawsze są niezawodne, jednak istnieją tanie hostingi, które rzeczywiście oferują usługi dobrej jakości.

Jednym z ważnych aspektów, o które trzeba zadbać zakładając stronę internetową jest zakupienie odpowiedniej domeny. Domeny takie jak „.pl” czy „.com” zapewniają stronie pewien stopień prestiżu. Wykupienie domeny to koszt zaczynający się od kilkudziesięciu złotych rocznie, jednak lepiej jest nie nabierać się na oferty w stylu „domena za złotówkę”, ponieważ często wiążą się one z całą masą ukrytych kosztów.

W przypadku sklepów internetowych lub w ogóle jakichkolwiek stron, na których dokonują się transakcje gotówkowe konieczne będzie zainstalowanie odpowiedniego zabezpieczenia, którym jest certyfikat SSL służący do szyfrowania połączenia. Istnieje możliwość uzyskania go za darmo, jeśli korzystamy z serwera o szerokich uprawnieniach. Jednak jeżeli używamy tańszego serwera, konieczne będzie dokupienie certyfikatu, który kosztuje od kilkudziesięciu złotych za rok.

Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze koszty związane z utrzymywaniem strony internetowej. Planując zakładanie działalności należy dokładnie przemyśleć tę kwestię; jeżeli zależy nam na bardzo dobrych rozwiązaniach, należy dokładnie zapoznać się z ofertą firm, z których usług chcemy korzystać. Na szczęście bardzo dobre połączenie jakości i atrakcyjnej ceny jest jak najbardziej możliwe!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.