Witajcie w wirtualnej rzeczywistości – PlayStation VR

Gogle wirtualnej rzeczywistości są nam już znane, choć jak na razie nie jest to zbyt popularny gadżet. Wpływ na to może mieć cena zabawki, która wynosi niemal 600 dolarów za sztukę. Jest to nowa technologia, dlatego też cena jest tak wygórowana. Wygenerowanie obrazu na ekranie telewizora jest o wiele łatwiejsze, niż opracowanie sprzętu, który będzie reagował na nasz ruch głowy i zastąpi nam świat dookoła. Właśnie to jest teraz celem producentów konsoli Sony, którzy opracowali niejako nowy „kontroler” dla swojego PS4.

Co to takiego?

vr-games
PlayStation VR to futurystycznie wyglądające okulary dla graczy, którzy chcą uczestniczyć całym sobą w aktualnie rozgrywanym tytule. Zakładamy je i już możemy dosłownie wcielić się w swojego awatara z gry. Jego premiera zapowiedziana jest na pierwsze półrocze tego roku, ale jak już udało się nam dowiedzieć oficjalne deklaracje dotyczą raczej października 2016 roku. Podstawowymi danymi, które mogą być istotne dla posiadaczy konsoli PS4 to:
– obraz gogli wyświetlany w rozdzielczości 1920×1080,
– ekran LCD (5 cali),
– kąt widzenia 90 stopni, choć można spotkać również informacje o 100 stopniach,
– generowanie dźwięku 3D dla gracza oraz dźwięku dla TV (jeśli grze towarzyszą obserwatorzy lub inni gracze bez gogli,
– dla produkcji bazujących na graniu w większej liczbie osób możliwe jest wyświetlanie osobnego obrazu na TV.

Największa z ciekawostek

Dotychczasowa technologia gogli wirtualnej obecności zakładała zapewnienie rozrywki tylko dla jednego gracza. PlayStation VR ma to zmienić. Wyobraźcie sobie, że jedna osoba siedząca na kanapie obejmuje rolę wielkiego potwora-dinozaura, a cała reszta bez specjalnych okularów nie tylko śledzi jego poczynania na TV, ale i uczestniczy w nich, podejmując aktywną walkę z taką osobą. Telewizor wyświetla widok z perspektywy obrońców, gogle pokazują obraz oczami wielkiego dino. Wszystko to oczywiście we współpracy kontrolerami DualShock 4 i PlayStation Move.

Jeśli zostanie to odpowiednio wykorzystane to prawdopodobnie będzie to spory skok w przyszłość rozrywki wirtualnej. Wszystko okaże się w październiku, ale jak na razie koncepcja ta, zapowiedziana w 2014 roku, prezentuje się bardzo okazale. Także cena rynkowa, która ma wynosić ok. 399 euro będzie w stanie zachęcić do spróbowania swoich sił w tego typu grach. Prawdopodobnie w Polsce gadżet ten osiągnie cenę porównywalną z samą konsolą, ale jeśli rozwój nadal będzie utrzymywał taką prędkość, to niewykluczone, że wartość gogli szybko dostosuje się również do naszych realiów.

Co w pudełku?

playstation-vr

Już niedługo ma się rozpocząć przedsprzedaż PlayStation VR, więc warto by wiedzieć co ma do zaoferowania nam pudełko z produktem. Ważne jest by pamiętać, że w zestawie na pewno nie znajdziemy kamery PlayStation, ani kontrolerów Move, które mają być prawie nieodłącznym elementem nowej rozgrywki. Jeśli więc ktoś nabył PS4 bez tych akcesoriów, to będzie musiał wydać kilkaset złotych więcej. Za podaną wyżej cenę zaopatrzymy się jednak w:
– starannie wykonane gogle PS VR,
– małą jednostkę wspomagającą niewystarczająca moc obliczeniową konsoli (moduł procesora),
– słuchawki douszne,
– kable HDMI i USB,
– zasilacz,
– przewód zasilania sieciowego,
– złącze gogli VR.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.